Biatlonisté SKM Val. Meziříčí úspěšní v letošní sezóně letního biatlonu.

Vrcholem sezóny seriálu závodů Českého poháru v letním biatlonu bylo Mistrovství České republiky žactva, dorostu a dospělých.

Celkem 330 startujících mělo Mistrovství České republiky žactva v letním biatlonu, které ve dnech 21. – 23. září hostilo Staré Město pod Landštejnem. V České Kanadě se bojovalo ve třech disciplínách – sprintu, štafetách trojic a v závodě s hromadným startem. Domácí šampionát představoval skutečný vrchol sezóny. Proto se i vyhlášení sobotních závodů konalo v tělocvičně Cyklokempu ve Starém Městě pod Landštejnem. „ Vzhledem k předpovědi jsme měli i štěstí na počasí. Sobota byla krásná, slunečná. V noci na neděli nám vítr areál trochu pocuchal, ale vše se dalo napravit a ranní déšť naštěstí brzy ustal, „ doplnil ředitel závodu František Schorný. Vedle českých žáků nastoupil i čtrnáctičlenný výběr závodníků ze Slovenska. Biatlonisté z SKM VM měli zastoupení čtyř závodníků a dovezli hned 2 medaile. V kategorii žákyň B vybojovala Tereza Petrošová bronz, stříbro přidala ve štafetě s rožnovskými závodnicemi nejmladší Terezka Riedlová. Nejpočetněji byla zastoupena kategorie žáků a žákyň C, kde bojovali o medaile hned dva závodníci z SKM, Vendula Kociánová a Petr Hurta. Oba dva se v sobotním závodě umístili shodně na 39. místě.  V nedělním závodě s hromadným startem skončila Terezka Riedlová na pěkném 5. místě, Tereza Petrošová na 6. místě a Vendula Kociánová s přesnější střelbou na 18. místě.

V celorepublikovém žebříčku Českého poháru v letním biatlonu nejmladší Terezka Riedlová obsadila krásné – 6. místo, Tereza Petrošová  – 4. místo, když ji od třetího místa dělil pouze 1 bod, nováček v našem klubu Vendula Kociánová obsadila v nejpočetnější kategorii 127 závodnic pěkné – 18. místo. Petr Hurta v nejstarší kategorii žáků C končí na 46. místě. Družstvo žactva SKM VM skončilo na 28. místě ze 43, když se započítávalo 7 nejlepších závodů.

 

Český šampionát uzavřel sezónu letního biatlonu Mistrovstvím České republiky dorostu a dospělých v Novém Městě na Moravě ve dnech 28. – 30. září ve Vysočina Aréně.

Na startu se sešla jak kompletní špička domácího letního biatlonu, tak mládežnická elita zimního biatlonu. Největší hvězda šampionátu však přijela ze zahraničí. Na start individuálních závodů se postavila šestinásobná olympijská medailistka Anastázia Kuzminová ze Slovenska. Mezi účastníky byla i její tréninková kolegyně Terézia Poliaková a kompletní tým mužů v čele s Martinem Otčenášem. Mezinárodní punc šampionátu pak podtrhli němečtí biatlonisté z Frankenheimu.

Po pátečním oficiálním tréninku se o víkendu závodilo hned ve třech disciplínách. V sobotu byly na programu sprinty a štafetový závod dvojic. Nedělní program obstaraly závody s hromadným startem. Šampionát provázelo slunečné, ale větrné počasí a tak řada sportovců absolvovala větší počet trestných kol než před startem čekala. Ve všech kategoriích startovalo více než 260 závodníků. Klub biatlonu z SKM Val. Meziříčí měl zastoupení  závodníkem Alexandrem Paťavou v kategorii dorostenců A. V silné konkurenci startovního pole vybojoval v obou závodech shodně pěkné 11. místo, když i on se musel vypořádávat při střelbě se silným větrem. Nutno podotknou, že závod na 5 km se čtyřmi střeleckými položkami vzal hodně sil spoustě závodníků. O překvapení ve výsledkové listině tak nebyla nouze. V celorepublikovém žebříčku Českého poháru obsadil Alexandr Paťava nádherné 5. místo.

Závěrem bychom chtěli všem závodníkům biatlonového klubu SKM VM poděkovat za reprezentaci nejen našeho klubu, ale i města Valašského Meziříčí. A to, že Tereza Riedlová, Tereza Petrošová, Vendula Kociánová a Alexandr Paťava získali I. Výkonnostní třídu v letním biatlonu a zajištění účasti na závodech Českého poháru a MČR v sezóně 2019 dokazuje, že kvalitní přípravou a tréninkem lze dosáhnout úspěchů na domácích šampionátech.

Trenéři KB SKM – Jiří Kadla a František Paťava